SİTE İÇİ ARAMA Aranacak Kelime
Türkiye Turizm Rehberi > İstanbul Turizm Rehberi

İstanbul'da Hava Durumu : 17°

Hissedilen Sıcaklık : 17°

Nem : %88

Rizgar : GB

İstanbul Turizm Rehberi

         

Güncelleme Tarihi : 05.05.2017 14:28:13

Sayfa Hit : 359

Türkiye Turizm Rehberi içinde en gözde şehirlerden biri olan İstanbul turizm de, İstanbul Boğazı ile Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiren şehir olarak dünya üzerinde de turizmin en gözde merkezlerinden biridir.

İstanbul Boğazı İstanbul Boğazı

Her kesim turizm koluna ve her bütçeye yönelik otel ve konaklama imkanı mevcut olan İstanbul Turizm Rehberi'ne kısaca göz atacak olursak, son senelerde dünya çapında isim yapmış zincir otellerin sayılarında hızla artmaktadır. Taksim ve çevresinde oteller bölgesi Talimhane ve bir çok kongre 5 yıldızlı kongre oteli mevcut görülürken, tarihi yarımada da İstanbul'da ziyaret sıralamasında ilk sırada yer alan Topkapı Sarayı ve ikinci sırada yer alan Ayasofya Müzesi gibi başlıca tarihi yapıların yer aldığı Sultanahmet bölgesi ve çevresi Sirkeci, Beyazıt, Samatya, Yedikule de butik otelleri, Fener, Balat, Galata, Beyoğlu, Haliç ve tarihi camii, müze ve sarayları ile kültür turizmine en çok hitap eden bölgele sahip olan İstanbul dünyanın da önemli turizm merkezlerinden biridir.

Yedikule İstanbul Yedikule İstanbul

Üç tarafı denizler ile çevrili İstanbul, boğaz ve sahil alanlarında tekne yarışları ve yelken sporlarına da bir çok kez ev sahipliği yapar ve doğa turizmi açısından Adalar Bölgesi ve boğaz da Sarıyer, Kilyos, Beykoz, Şile gibi bölgeleri ve buralarda yer alan başlıca Emirgan Korusu, Yıldız Parkı, Belgrad Ormanı, Fethi Paşa Korusu, Gülhane Parkı ve Florya Atatürk Ormanı gibi tabiat alanları da mevcuttur de vardır.

İstanbul'da aryıca yabancı ziyaretçilerinde ilgi duyarak ziyaret ettikleri boğaz da Üsküdar tarafında bulunan tarihi Kız Kulesi, Beşiktaş ve yine boğaz tarafında olan Ortaköy gibi yerler olduğu gibi alışveriş için de yine Sultanahmet ve tarihi yarımada çevresi baş da olmak üzere Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı gibi tarihi alışveriş bölgelerine ve dini turizm olarak tarihi Camiler, ve tarihi Kiliselere de ilgi duyulan İstanbul Turizm Rehberi ile tarihi ve eşsiz bir şehrimizdir.

İstanbul'da ayrıca Avrupa yakasında Beyoğlu İstiklal Caddesi ve çevresinde bulunan Çiçek Pasajı, Nevizade ve çevresinde bulunan alışveriş alanları gibi bölgeler ile Anadolu Yakası Kadiköy'de Bahariye Caddesi ve Caferağa ile çevresinde bulunan alışveriş alanları ile Bodrum gibi eğlence bölgeleri aratmayacak özelliklere de sahiptir.

Eğitim alanında da tarihi çok eskilere dayanan İstanbul, tarihi İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi gibi bir çok tarihi eğitim kurumu ile de bilinir.

Ayrıca tarih de bir çok kültür ve spor etkinliğine de ev sahipliği yapan İstanbul, 2010 Dünya Kültür Başkenti ve 2012 Avrupa Spor Başkenti olma özellikleri ile birlikte, bir önceki sene yarışmayı kazanan Sertab Erener'in başarısıyla 2004 yılında Abdi İpekçi Spor Salonunda Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmış ve 2013 yılında Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı U20 Dünya Kupası finali de İstanbul Ali Sami Yen Spor Kompleksi TT Arena stadında oynanan maç ile ev sahipliğini gibi başlıca etkinlikler de yaşamış tarihi bir şehrimizdir.

İstanbul'a hava yolu ile ulaşım, Avrupa Yakası Bakırköy ilçesinde yer alan Yeşilköy Atatürk Havalimanı ve Anadolu Yakası Pendik ilçesinde yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı ile sağlanır.

İstanbul'a kara yolu ile ulaşım özellikle şehirler arası yolculukta büyük bir paya sahiptir. Türkiye'nin her iline ve ayrıca Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan gibi komşu ülkelere İstanbul'dan doğrudan seferler vardır. Anadolu Yakası'nda Harem Otogarı, Avrupa Yakası'nda ise Büyük İstanbul Otogarı hizmet vermektedir. İstanbul Otogarı da metroyla kent merkezine bağlanmaktadır. Bunun dışında şehrin değişik bölgelerinde, kimi büyük seyahat firmalarının işletmesini yaptığı cep otogarları vardır.

Demir yolu ise bu iki ulaşım yoluna oranla daha az tercih edilen bir başka hizmettir. İstanbul'dan Eskişehir, Ankara, Konya, Adana, Bitlis, Van gibi yurt içi merkezlerle; Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan, İran, Suriye ve Irak gibi dış merkezlere tren seferleri vardır. Yüksek Hızlı Tren projesinin yakın gelecekte İstanbul'a uzatılması öngörülmekedir. Demir yolu ilde ayrıca şehir içi halk taşımacılığında da kullanılmaktadır.

Deniz yolu ile İstanbul'a düzenli ulaşım yalnızca yurt içinde gerçekleştirilir. İstanbul'dan Yalova'ya, Balıkesir'e ve Bursa'ya feribot ve araba vapuru seferleri vardır. İstanbul Limanı'na turistik amaçlarla gelen münferit gemiler dışında yurt dışı varışlı gemi seferi yoktur.

İstanbul Tarihi Sur ve Kaleler Aç, Kapat
Yedikule Hisarı Müzesi İstanbul Yedikule Hisarı Müzesi
Tarih : 18.05.2017 - 14:37:03
Hit : 273
İstanbul Müzeler Aç, Kapat
Samatya Balık Müzesi Samatya Balık Müzesi
Tarih : 15.05.2017 - 23:27:26
Hit : 274
İstanbul Turizm Rehberi Aç, Kapat
Sarayburnu İstanbul Fatih Turizm Rehberi
Tarih : 05.05.2017 - 15:17:27
Hit : 255

Türkiye Turizm Rehberi - Manşet

Ölüdeniz Fethiye Ölüdeniz Fethiye Tarih : 26.02.2017 - 16:23:41 Hit : 849 Ölüdeniz Tabiat Parkı, Muğla şehrinin, turizm ilçesi Fethiye'de bulunan ve mavi bayraklı denizi, plajı 2006 yılında %80 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiş harika bir beldesidir.
Yedikule Hisarı Müzesi İstanbul Yedikule Hisarı Müzesi Tarih : 18.05.2017 - 14:37:03 Hit : 273 Yedikule Zindanları, İstanbul da tarihi yarımadanın önemli en noktalarından Yedikule'de, İstanbul ve Türkiye'nin en eski açık hava müzelerinden bir tanesidir.
Zeugma Antik Kenti Çingene Kızı Gaziantep Arkeoloji Müzesi Tarih : 28.02.2017 - 16:08:36 Hit : 527 Gaziantep Turizm Rehberi içinde şehrin kültürünü yaşatan ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesinde, 2005 yılından beri, Zeugma antik şehrinde bulunan villalardan çıkartılan mozaikler, bu müzede sergilenmektedir.

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Samatya Balık Müzesi Samatya Balık Müzesi

İstanbul'a gezi için gelen lerin İstanbul gezilerinde mutlaka görmesi gereken Samatya Balık Müzesi içinde irili ufaklı 350'den fazla balık türü akvaryumda ve kavanozlarda tutulur.

Yedikule Hisarı Müzesi İstanbul Yedikule Hisarı Müzesi İstanbul

İstanbul Turizm Rehberi'nin değerli kültür varlıklarından biri olan tarihi Yedikule Hisarı'nda 4 tanesi Bizans Devleti, 3 tanesi de Osmanlı Devleti dönemin de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan 7 adet kulenin isimleri; Genç Osman Kulesi, Cephanelik Kulesi, III. Ahmet Kulesi, Hazine Kulesi, Zindan Kulesi, Top Kulesi ve Bayrak Kulesi olan ve müze olarak kültür varlıklarımız arasında olan bu tarihi yapı, İstanbul'a gelen ziyaretçilerin kültür turizmi programın da olan bir değerimizdir.

Samatya Sahili ve Balıkçı Barınağı Samatya Sahili ve Balıkçı Barınağı

İstanbul'a gezi için gelen ve tarihe ilgi duyanların İstanbul gezilerinde mutlaka görmesi gereken Samatya'da, büyük ölçüde korumayı başardığı tarihî dokusu nedeniyle film ve dizi yapımcılarının en gözde mekânlarından olan semtte çekilen yapımlar arasında yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplayan İkinci Bahar dizisi ve Nuri Bilge Ceylan'ın pek çok ödül alan sinema filmi Üç Maymun vardır.

Tarihi Yedikule Tren İstasyonu Tarihi Yedikule Tren İstasyonu

İstanbul'un Türklerce ele geçirilmesinin ardından semtteki kulelere iki yeni kule daha eklenmiş ve toplam 7 kule barındıran semt bu dönemden sonra Yedikule olarak anılan semt, tarihi İstanbul, Sirkeci - Halkalı Banliyö Tren hattının en önemli tarihi istasyonlarından biri olan Yedikule İstasyonunda da tarihi yaşatmaya devam eder.

Sarayburnu İstanbul Sarayburnu İstanbul

Fatih İlçesi 2009 yılında Eminönü İlçesi ile birleşmesi sonrası tarihi yarımadayı tamamen içine alan kültür turizminin merkezi haline gelen, üzerinde yer alan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserler ile adeta bir açık hava müzesi görünümünde olan ilçe bir çok tarihi camii ve kilise ile de aynı zamanda dini turizme talep olan bir bölgedir.

Türkiye'de Şehirler

İstanbul Boğazı İstanbul Turizm Rehberi Tarih : 05.05.2017 - 14:28:13 Hit : 360 Türkiye Turizm Rehberi içinde en gözde şehirlerden biri olan İstanbul turizm de, İstanbul Boğazı ile Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiren şehir olarak dünya üzerinde de turizmin en gözde merkezlerinden biridir.
Muğla Menteşe Karya Yolu Muğla Turizm Rehberi Tarih : 18.02.2017 - 23:59:11 Hit : 935 Türkiye'de turizm şehirleri içinde en üst sıralarda bulunan Muğla ili, yabancı ziyaretçiler tarafından tatil ve gezi için en çok ilgi duyulan ve tanınan şehirlerimizden biridir.
Gaziantep Gaziantep Turizm Rehberi Tarih : 03.05.2017 - 16:22:09 Hit : 699 Türkiye Turizm Rehberi içinde çok büyük bir öneme sahip olan Gaziantep yapılmakta olan müzelerle beraber Gaziantep tam bir müzeler kenti olacaktır.
Antalya Plajları Antalya Turizm Rehberi Tarih : 21.07.2017 - 20:35:53 Hit : 919 Büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalı Antalya, Türkiye Turizm Rehberi içinde büyük bir öneme sahiptir.
Azerbaycan Türkiye Dostluk Parkı Bursa Turizm Rehberi Tarih : 15.06.2017 - 18:52:35 Hit : 253 Türkiye'nin en büyük dördüncü şehri olan Bursa, tarihi ve kültürel geçmişi ile ülkemizde gezilmesi gereken çok önemli bir turizm şehridir.
Sinop Karakum Plajı Sinop Turizm Rehberi Tarih : 13.02.2017 - 17:50:25 Hit : 823 Türkiye Turizm Rehberi içinde çok büyük bir öneme sahip olan Sinop da, Sinop Kalesi ve Sinop Müzesi şehrin önemli turizm değerleridir.

Türkiye Turizm Rehberi - Son Eklenenler

Manavgat Oymapınar Gölü Manavgat Oymapınar Gölü Tarih : 21.10.2017 - 14:42:15 Hit : 3 Antalya Turizm Rehberi için çok önemli bir değeri olan Manavgat Oymapınar Gölü, Manavgat ilçesinde bulunur.
Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı Tarih : 18.10.2017 - 12:56:31 Hit : 10 Türkiye Turizm Rehberi için çok önemli bir değere sahip olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya'nın Manavgat ilçesinde yer alır.
Antalya Selge Antik Kenti Manavgat Selge Antik Kenti Tarih : 12.10.2017 - 14:07:33 Hit : 19 Antalya Turizm Rehberi için çok önemli bir değeri olan Selge Antik Kenti, Manavgat ilçesinde bulunur.

Türkiye Turizm Rehberi - Site Kullanımı

Turkiyeturizmrehberi.net, web sitesinde yer alan tüm veriler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Turkiyeturizmrehberi.net sorumlu tutulamaz.

Sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bilgi@turkiyeturizmrehberi.net iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır.